Manga, mangą, a Ty co o niej wiesz?

Autor: aliszja 15.01.2015 18:59
Japońskie słowo Manga 漫画 oznacza komiks, obraz, rysunek, szkic lub karykaturę. Manga - japońskie komiksy - powstała przez połączenie ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania.
Być może te podstawowe wiadomości są Wam znane, ale czy ktoś z Was wie co to takiego ukiyo-e?

Ukiyo-e(浮世絵) oznacza "obrazy przepływającego świata". Jest to rodzaj malarstwa i drzeworytu japońskiego, którego początek datuje się na 1868r. Oprócz literatury i teatru stanowiły one ważną cześć kultury. Służyły głównie do przekazywania informacji - swego rodzaju biuletyn kulturowy. Autorzy mogli w dość szybki i relatywnie tani sposób wykonać wiele takich "obrazów przepływającego świata". Najczęściej drzeworyt zawierał informacje odnośnie teatru kabuki, wizerunek pięknych kobiet lub przedstawiał sceny z życia codziennego. Jednym ze znanych artystów, tworzących drzeworyty w stylu ukioho-e, jest Katsushika Hokusaiu, o którym dokładniej możecie przeczytać w artykule tsuntsun "Starzec opętany przez malarstwo". To właśnie w XIX wieku, po opublikowaniu zbioru jego rycin, zatytułowanych Hokusai Manga (葛飾 北斎), słowo Manga weszło na stałe do słownika japońskiego.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Hokusai-MangaBathingPeople.jpg W połowie XIX wieku Japończycy zainteresowali się zewnętrznym światem i spragnieni wiedzy, zaczęli sprowadzać do Kraju Kwitnącej Wiśni, zachodnich artystów, by uczyli japońskich studentów europejskich metod i technik kreowania obrazu. Swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej.

Manga jest traktowana w Japonii jako swego rodzaju sztuka, dlatego wiele fanów sprzeciwia się porównywaniu mangi do amerykańskich komiksów. Japończycy mangę kojarzą przede wszystkim z humorystycznymi rysunkami i karykaturami, z drzeworytami z okresu Edo, w końcu z „komiksami”.

Manga nie jest kontrolowana przez prawo, tzn. nie istnieją zakazy dotyczące treści, co daje autorom sporo wolności. Stąd też istnieje kilka rodzajów mang (podział ze wylęgu na czytelnika):
- josei dla kobiet,
- kodomo muke dla dzieci,
- seinen dla mężczyzn,
- shojo dla nastoletnich dziewczyn,
- shonen dla nastoletnich chłopców.

a.mpcdn.net/manga/p/803/329840/1.jpg Josei Manga (レディース redīsu)
Słowo josei oznacza kobieta, kobiecy, kobiecość. Grupa docelowa to kobiety w wieku od 15 do 44 lat. Głównymi bohaterami są kobiety, a historie przedstawiają życie kobiet w Japonii. Josei nie zawierają podtekstu seksualnego.

Kodomo muke Manga (子供向け漫画)
Są to mangi dla dzieci, dlatego też są dużo prostsze tak by dostosować się do potrzeb małych odbiorców. W tym rodzaju anime nie występuje fanserwis czyli nie ma zbędnych elementów, które mają na celu spełnienie życzeń fanów (więcej o tym w dalszej części artykułu). Kodomo muke manga to na przykład:
- Doraemon – opowieść o chłopcu i jego kotopodobnym robocie z przyszłości, który ma trzymać chłopca z dala od kłopotów;
- Astro Boy – opowieść o chłopcu-robocie i jego przygodach;
- Hamtaro – opowieść o grupie chomików i ich właścicielach.

Seinen Manga (青年漫画)
Seinen oznacza młody mężczyzna. Tego rodzaju mangi są adresowana do mężczyzn w wieku od 17 do 40 lat. Tematyka jest różnorodna, zaczynając od fantasy, przez sport, aż do akcji.

Shojo Manga (少女漫画)
Shojo - mała dziewczyna - to rodzaj mangi przeznaczony właśnie dla dziewczyn w wieku od 10 do 18 lat. Motywem przewodnim jest romantyczna miłość, często przeplatana wzlotami i upadkami - nieodwzajemnioną miłością. Historie zazwyczaj kończą się happy end'em.

Shōnen Manga (少年漫画)
Jest to manga dla młodych chłopców i zawiera wszystko co tylko mogli by do szczęścia potrzebować: walki, często roboty i przede wszystkim silny bohater.

Można wyróżnić 8 charakterystycznych postaci dla shonen'a:
1. Wszystko zaczyna się od małego chłopca, który jest zawzięty i gorliwy. Pragnie stać się lepszy - Gon (Hunter x Hunter),
2. Główny charakter, który nie podporządkowuje się regułom - Ichigo (Bleach),
3. Bohater, który przeciwstawia się głównemu bohaterowi. Stanowi kontrast - Sasuke (Naruto),
4. Postać, która początkowo nie ma nić wspólnego z głównym bohaterem, lecz z czasem stają się przyjaciółmi - Toji Suzuhara (N.G. Evangelion),
5. Bohater, który jest komiczny - Yajirobe (Dragon Ball),
6. Postać-zagadka, o której wiemy niewiele lub prawie nic, jej twarz jej często zasłonięta - Haku (Naruto),
7. Kobieta w opałach - dama, którą trzeba wyratować z opresji, jest wrażliwa i delikatna - Orihime (Bleach),
8. Herszt baba - silna kobieta, która sama sobie radzi z wszystkimi przeciwnościami - Temari (Naruto).

chiaotzuforpresident.files.wordpress.com/2012/12/dragon-ball-evolution-dvdrip-dual-audio-bra-eua-xvid-mp31.jpg Jak już wcześniej wypomniałam fanserwis (z ang. fan servis) są to „elementy w mandze, nie będące niezbędnym jej elementem, mające jedynie na celu spełnienia życzeń fanów”. Przykładami fanserwisu mogą być wątki mające na celu podekscytowanie lub podniecenie odbiorców, takie jak na przykład pokazanie części bielizny lub wyeksponowanie gigantycznego biustu, czy też wykorzystanie różnych upodobań, na przykład krótkich spódniczek i podkolanówek. Często też mangi zawierają wątki sentymentalne, takie jak wykorzystanie nazw ciosów podczas ich wykonywania, mówiące maskotki lub ulubieni bohaterowie (innych mang). Ponadto do fanserwisu można również zaliczyć poboczne wątki zawierające elementy ecchi, yaoi i tym podobne.

Na Diff (Lista anime) przy danym anime, oprócz opisu znajdziecie podane kategorie. Są to najczęściej gatunki ze względu na czytelnika jak shonen, shojo czy seinen oraz ze względu na rodzaj z podziałem na komedie, fantasy, akcje, romans czy horror. Myślę, że tego ostatniego podziału, nie trzeba tłumaczyć, ponieważ jest on podobny do podziału filmów i raczej intuicyjny. Mangi są dzielone identycznie. Ciekawe jest to, że w przeciwieństwie do wielu filmów, manga potrafi być często komedią, akcją i romansem, a jednocześnie nierzadko zawiera interesującą fabułą fantasy.

Poszczególne gatunki takie jak seinen czy josei mogą być dodatkowo podzielone na pewne (wszystkim mniej lub bardziej znane) podgatunki. Mowa tutaj o ecchi, yaoi, yuri, hentai, shotakon, shōnen-ai czy lolicon. Bez zbędnych ogródek, ceregieli i nieśmiałości, postaram się przybliżyć szczegóły i objaśnić, te (nie)zagadkowe nazwy.

Hentai 変態
Znaczenie tego słowa to metamorfoza, przemiana, ale również dewiant i zboczeniec. Jest to gatunek mangi o tematyce pornograficznej. Początkowo (w epoce Meiji) słowo hentai było używane w nauce i psychologii w znaczeniu przemiany czy zaburzeń. Następnie, na początku XX wieku zostało użyte do określenia zaburzeń preferencji seksualnych (hentai seiyoku), aby w końcu zostać spopularyzowane. Termin hentai w Japonii jest odbierany negatywnie, zazwyczaj oznacza perwersyjną osobę, działanie lub stan i NIE JEST STOSOWANE DO OKREŚLENIA GATUNKU MANGI CZY ANIME. Zamiast tego, gatunek mangi/anime o tej tematyce jest określany jako „manga dla dorosłych” (seijin manga ) lub „zabronione poniżej 18” (jū hachi kin ). Oprócz wątków erotycznych, manga zawiera często złożoną fabułą i głębszy przekaz.

Ecchi エッチ Etchi
Ecchi oznacza coś sprośnego, przyzwoitego czy frywolnego, ale w przeciwieństwie do hentai nie ma negatywnego wydźwięku. Drugą, ważną różnicą jest to, że ecchi zawiera jedynie podteksty seksualne, natomiast nie pokazuje stosunków seksualnych czy narządów płciowych.

Yaoi やおい
Yaoi lub Boy's Love (BL) to gatunek mangi i anime, który przedstawia związki męsko-męskie. Zawiera sceny emocjonalne i erotyczne, a głównymi jej odbiorcami i twórcami są heteroseksualne kobiety (ang. yaoi-fangirl).

Shōnen-ai 少年愛
Oznacza „miłość chłopców”. Ten gatunek, również odnosi się do związków pomiędzy dwojgiem chłopców, ale fabuła skupia się na wyrażania uczyć. Ogranicza się do pocałunków lub ewentualnie lekkich aluzji na temat seksu. W przeciwieństwie do yaoi, w shōnen-ai nie występują sceny erotyczne. Głównymi czytelnikami są nastoletnie dziewczyny na całym świecie.

Shotakon ショタコン
Shotakon odnosi się do erotycznej mangi, w której bohaterami są młodzi chłopcy. Słowo shotokan to skrót pochodzący od Shōtarō complex – nazwa pochodzi od imienia małego chłopca – Shōtarō (正太郎)z mangi Tetsujin 28-go. (1956 rok). W Japonii Shōtarō complex oznacza pokładanie swoich uczuć w młodych chłopcach lub osobę wykazującą takie skłonności.

Yuri 百合
Yuri, czyli lilia to gatunek przedstawiający relacje między dwoma kobietami – związek lesbijski.
Inna nazwa to Girls Love.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/Lolicon_Sample.png/640px-Lolicon_Sample.png Lolicon ロリコン
To gatunek mangi, w których bohaterkami są „małe dziewczynki”, często są to dorosłe kobiety pod względem fizycznym, przedstawione w wersji chibi. Słowo Lolita pochodzi od tytułu książki Vladimir Nabokov „Lolita”, w której to mężczyzna w średnim wieku zakochuje się lub wręcz ma obsesje na punkcie dwudziestolatki. W dobie ostatniej mody kawaii wśród nastolatek, zaczęto również używać określenia ero kawaii (ero od angielskiego słowa erotic).

Dla ciekawskich podgatunki hentai, które można jeszcze wyróżnić to Bakunyū czyli eksplodujące piersi,Futunari – dwie formy, obupłciowość, czy Tentacle, czyli macki (choć nie jest to gatunek, ostatnio bardzo popularny trend).


Ponadto, wyróżnia się gatunki ze względu na treść czy bohaterów takie jak:
- moe - postacie przyciągają swoim wyglądem lub osobowością, np. Lucky Star!, K-on!,
- sentai - drużyna superbohaterów
- mecha - anime z wielkimi robotami, humanoidami, maszynami,
- mahō shōjo/mahō shōnen - bohaterowie, posiadają nadprzyrodzone moce,
- yōkai – bohaterowie z mitologii japońskiej lub tradycji ludowych,
- anthro – bohaterowie posiadają cechy zwierząt, zarówno fizyczne i psychiczne,
- doujinshi – bohaterowie są „zapożyczeni” z innej mangi czy anime, ale fabułą jest inna,
- bishōjo – ważną rolę odgrywają piękne dziewczyny,
- bishōnen – ważną rolę odgrywają piękni chłopcy, np. Tajemnica przeszłości,

Jeśli ten artykuł Was w żaden sposób nie zaskoczył i chcielibyście zostać mangakami to Uniwersytet Kyoto Seika oferuje specjalne studia związane z mangą od 2000r.

Komentarze

Nefili: Przyjemny artykuł, który powinien przeczytać każdy kto zaczyna zabawę z mangą i anime Uśmiech
dnia 16.01.2015 20:37
SaitoHiraga: Paradise Kiss Szeroki uśmiech
dnia 04.02.2015 21:59
Saguri: Zarąbisty artykuł, good work aliszja
dnia 23.02.2015 19:15
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.